"עמודי תבל" מאת קן פולט (הוצאת מודן)

"עמודי תבל" הינו ספר מרתק שסיימתי לאחר 5 ימי קריאה.

הוא נראה קצר יותר מ"עולם ללא קץ" של קן פולט, אך זוהי רק אשליה, משום שהכתב בספר זה מאוד צפוף ולצערי גם פחות נוח לקריאה. אני חייבת להודות למוכרת מ"צומת ספרים" בדוכן גן שמואל (לצערי אני לא זוכרת את שמה) שהמליצה לי על ספריו של קן פולט. היא גם אמרה לי שכדאי לי להתחיל עם "עולם ללא קץ" ורק אחר כך לקרוא את "עמודי תבל", למרות שהוא נכתב ראשון מבין השניים, וזאת בשל הכתב הצפוף והלא כל כך מזמין לקריאה. היא אמרה לי שאחרי שאהנה מ"מעולם ללא קץ" ארכוש מיד גם את "עמודי תבל" וכמה שהיא צדקה.

אז תודה לך, המוכרת האלמונית, שפתחת לי עולם ומלואו עם ספריו של קן פולט.

ולגבי הספר עצמו – "עמוד תבל" אכן מדבר על אותו כפר שהפך לעיר קיינסברידג', עליה דובר גם בספר "עולם ללא קץ", רק בתקופה מאוחרת יותר. התקופה שונה וגם הגיבורים בספר שונים, אך מהות הסיפור דומה ביותר. לעתים, אף דומה מדי לטעמי. אך למרות הדימיון הרב, לא הצלחתי להניח את הספר מידיי חמישה ימים רצופים עד לסיומו.

הספר מתייחס למאבקי כוח בין הרוזנים, האבירים, הכנסייה והעניים. בניגוד ל"עולם ללא קץ" בספר זה מתוארת הכנסיה של הכפר כמקום שמביא לשגשוג הכפר, על ידי בניית קתדרלה מפוארת. באמצעות בניית הקתדרלה, המספקת עבודה לתושבי הכפר ואף לתושבי הכפרים בסביבה, הופך הכפר מכפר עני ולא ידוע לכפר משגשג ומוכר לאנשי הדת ולאנשי המלך. הבנייה אורכת שנים רבות ומביאה עימה תהפוכות רבות כאשר אנשים עשירים מנסים לפגוע בכפר ובכנסייה על מנת לשמר את כוחם ועושרם שלהם. אך למרות הקשיים הקתדרלה נבנית וכאמור הכפר הופך לעיר.

בקריאת ספר זה, גיליתי שאחד הדברים שאני מאוד אוהבת בספריו של קן פולט, בנוסף לכך שהם מלמדים על תקופה אמיתית, היא הגיבורים שלו. הוא כותב על הגיבורים בצורה שמצליחה להפתיע אותי ואף לתעתע, וזאת לאחר שקראתי כבר חמישה ספרים שלו. ולמה אני מתכוונת?

הנה דוגמה – ב"עמודי תבל" אחד מן הגיבורים מתואר בתחילת הספר כבן למשפחה מיוחסת אבל לא מיוחסת מספיק. הוא מיועד להתחתן עם בתו של רוזן עשיר ובכך לקבל את חבל ההצלה שלו ושל משפחתו למעמד מיוחס, אך להפתעתו הרבה הבחורה דוחה אותו, באישור אביה. על פניו נראה שהבחור אומלל ושבור לב ואילו הבחורה העשירה, היא בחורה מתנשאת ורעת לב. אך בהמשך הספר מתברר שלא כך הדבר. ולא אוסיף לכתוב על כך כדי לא לקלקל את הספר.

בנוסף לכך, הדמויות שלו עגולות, הן אינן רק טובות או רק רעות. אצל מרבית הגיבורים מתגלים צדדים לטוב ולרע. הנה לדוגמה, הכומר, אשר בונה את הקתדרלה ובכך עוזר לכל התושבים בכפרו ובסביבה ואף מסייע לאנשים עניים ולילדים נזקקים, לעתים פועל בצורה לא הגיונית, שיכולה להתפס כאינטרסנטית ואף רעת לב. בצורה זו הופך הסיפור למרתק בעיניי ואף לאמין מאוד.

אני ממליצה בחום על "עמודי תבל" ושוב על "עולם ללא קץ" של קן פולט. כמו כן אני ממליצה גם על ספריו "מקום ושמו חופש" ו"נפילת הענקים", שארשום עליהם בהמשך.להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s