"עולם ללא קץ" מאת קן פולט (הוצאת מודן)

קן פולט מוכר בשל היותו מחבר של ספרי מתח כמו "צופן רבקה" , "מעוף הצרעה", "חוד המחט" ורבים אחרים.

יחד עם זאת לאחר שנים של כתיבת ספרי מתח הפתיע קן פולט ועבר לחבר רומנים רחבי יריעה, שהפכו לרבי מכר בינלאומיים כגון: "עמודי תבל", "עולם ללא קץ" ו"נפילת הענקים".

"עולם ללא קץ" מספר על אותו הכפר שסופר עליו בספר "עמודי תבל", אך עם גיבורים אחרים. מכיוון, שעדין לא קראתי את "עמודי תבל", אשר לשמחתי מחכה לי בספרייתי הביתית, אתייחס כאן רק לספר "עולם ללא קץ".

הספר, מספר על כפר קטן באנגליה בשנת 1327 ומתאר בצורה מרתקת את היחס בין העשירים, אנשי הכנסייה והאנשים העניים.

הספר מדגיש את הפערים המשוועים בין האיכרים והאנשים הפשוטים, אשר עובדים קשה למחייתם לבין האבירים והרוזנים, שקיבלו את תואריהם בירושה או "בזכות" פעולתם לטובת המלך (כשלפעמים המשמעות היא, שהם רצחו אנשים).

הרוזנים והאבירים הם בעלי האחוזות ומקבלים לידיהם בעלות על שטחים, שאותם מעבדים החקלאים במשך דורות. בעלי האחוזות רשאים להחליט על הטלת מיסים ואיסורים למיניהם, כגון איסור על החקלאים לעזוב את מקום מגוריהם ולעבור להתגורר במקום אחר. וכך נדונים החקלאים לחיי עוני, רדיפה וקשיים אינסופיים, ביודעם שמצב עגום זה יעבור בירושה לבניהם.

בנוסף לכך, אנשי הכנסייה שולטים בכפרים ובעיירות ומטיפים לאמונה באל. גם הם לוקחים מיסים ובתמורה לכך, אמורים לפתח את העיר או הכפר, אך לעתים הינם מושחתים ואת הכסף הם שומרים לעצמם.

הסיפור מתייחס אף לגילדות ולדרכי הקבלה אליהן. ניתן ללמוד מהספר כיצד בימים ההם, בתקופה שלפני בתי הספר הציבוריים, אנשים רכשו מקצוע. המקצועות נרכשו על ידי חניכה של בעל מקצוע, כאשר החניך היה מתחייב לעבודה של מספר שנים בשכר זעום ובתמורה לכך, בסיום הסטאז' הוא היה יכול לרכוש כלי עבודה ואם החונך המליץ עליו, הוא היה רשאי להצטרף לגילדה. אך גם כאן לעתים החניכים היו נתקלים בקשיים, כאשר בעל המקצוע החונך אותם, היה מסרב לסייע להם, אם הם לא עשו כל מה שרצה, כמו למשל לשאת את בתו לאישה.

כאשר מגיפה פושטת באנגליה, אנשי הכנסייה לא מתירים לאנשים בעלי ניסיון, לרפא את החולים ומתעקשים לפעול לפי שיטות קדומות כמו הקזת דם, דבר שרק מחליש אותם עוד יותר ולעתים אף גורם למותם. כאשר אישה מנסה לטפל במגפה, הם מתייחסים אליה בזלזול רב ומקשים עליה לבצע משימות מצילות חיים, כגון הפרדה ובידוד בין החולים לבין הבריאים.

הספר מתאר את השחיתות והפשעים של העשירים ושל הכנסייה לצד ההגינות, היושרה והאהבה, המתגלות בקרב האנשים העניים, אשר אינם מוכנים לוותר ולהיכנע.

לא ניתן להתעלם מהשוואה המתבקשת בין העשירים של אנגליה בשנת 1300, אשר עושים רק לביתם ולא מתנהגים בהוגנות כלפי המוני העם, הנתון למרותם, לבין העשירים המדושנים והפוליטיקאים של שנת 2012 במדינת ישראל, המנותקים לחלוטין מרחשי העם. עדות לכך, ניתן למצוא בהתעלמותם הכמעט מוחלטת מהדרישות שהועלו במחאה החברתית בקיץ האחרון.

באותה המידה ניתן להשוות את הכוחניות של הכנסייה של אז לבין כוחם של מנהיגי החרדים של היום, שבשם הדת כופים את דעתם על יתר האזרחים. שתי ההנהגות הדתיות – הן של הכנסייה באנגליה והן של החרדים בישראל היום – מעדיפות להשאיר את נתיניהן בחושך, בלי דעת ותבונה תוך הדרת הנשים וכל מי שמתנגד לדעתם.

המסקנה הכואבת היא, שקיימים קווי דמיון בין ישראל של שנת 2012 לאנגליה של 1320, בהבדל קטן של כ- 700 שנה.

אין בטענתי זו, לומר שכל מה שמתואר בספר לגבי אנגליה של 1320 מתרחש היום בישראל. אך לצערי, ניתן בהחלט ללמוד מהספר שההיסטוריה לא מאוד רחוקה ממחוזותינו.

"עולם ללא קץ" הינו ספר מרתק, חובה לכל מי שהצדק החברתי הוא לא רק סיסמה עבורו.להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s